Nakup novih oken je ena pomembnejših odločitev pri gradnji ali obnovi doma. Okna so dolgoročna investicija in bodo z vami vrsto let, hkrati pa prek zračnosti, odpornosti in zvočne izolacije pomembno vplivajo na kakovost vašega bivanja.

Pred izbiro se zato pozanimajte o vrsti in lastnostih oken. Na voljo so namreč zelo različne vrste in oblike, hkrati pa so ta izdelana iz različnih materialov, kar vse vpliva na njihove lastnosti in slabosti.
Pri materialih so običajno na voljo les, aluminij in PVC. Pri TeTimu vam ponujamo 2 vrsti
okenskih profilov, ALU in PVC.
ALU okna so primerna predvsem za zasteklitve večjih odprtin, saj so izjemno stabilna in varna ter enostavna za vzdrževanje in uporabo, sodobno oblikovani
PVC profili pa pomenijo idealno kombinacijo vrhunske kvalitete in sprejemljive cene.
Izbiro
ALU oken se tako priporoča na primer pri poslovnih objektih in energetsko manj zahtevnih gradnjah, medtem ko se pri stanovanjskih objektih pogosteje odločimo za PVC. Glavna prednost
PVC oken je v nižji ceni in enostavnem vzdrževanju oken, hkrati pa gre za estetske elemente, relativno dobro odporne na vremenske vplive in škodljivce.
PVC okna odlikujejo še stabilnost, dolga življenjska doba in izjemna toplotna in zvočna izolativnost, poleg tega pa nudijo tudi visoko varnostno zaščito.
ALU okna so na drugi strani primerna predvsem za zasteklitev večjih površin, saj jih poleg dolge življenske dobe odlikujejo še izjemna stabilnost, enostavno vzdrževanje in dobra zvočna izolativnost. Pri tem pa imajo nekoliko slabše toplotne karakteristike in običajno višjo ceno.
Po izbiri materiala sledi izbira tipa okna in njegovih lastnosti. V primeru adaptacije doma brez zahtev po večji energetski učinkovitosti je primeren nakup oken s toplotno prehodnostjo okrog 0,90 W/m²K. V primerih, ko gradite ali prenavljate nizkoenergijsko ali pasivno gradnjo, pa se odločite za okna s toplotno prehodnostjo okrog 0,60 W/m²K.
Ključni elementi pri tej odločitvi so okvirji, steklo, tesnila in okovje, pa tudi morebitna
senčila. Našteti elementi bodo namreč vplivali na toplotno izgubo, saj bo od njih odvisno prehajanje zraka iz zunanjosti v notranjost in obratno. Pri nakupu oken je tako najbolje, da se osredotočate predvsem na energetsko učinkovitost izdelka in tesnjenje, na podlagi katerih se opravljajo tudi testi kakovosti.

Pri tem potrebno pozornost namenite ponujenim profilom, kjer je pomembna debelina profila. Debelejši profil nudi namreč večjo stabilnost in izolacijo. Preverite tudi število tesnil, pozornost pa namenite tudi načinu zasteklitve. Troslojna okna seveda nudijo boljšo izolacijo, hkrati pa prepuščajo manj svetlobe, medtem ko dvoslojna okna ob dobri izolaciji fasade običajno povsem zadovoljijo potrebe po energetski učinkovitosti.
Na pozabite tudi, da lahko nestandardne odločitve precej podražijo končni projekt. Trikotna ali polkrožna okna so tako precej dražja od klasične izvedbe, k ceni pa veliko prispeva tudi izbira okovja, pri čemer je drsno okovje občutno dražje od klasičnega. K ceni oken pa doprinese tudi izbira stekla. Izolativno ali klasično steklo, v dveh ali treh slojih, sončna zaščita itd. so dejavniki, ki vplivajo na končno ceno izdelka.
Zato pri različnih ponudbah ne pozabite natančno primerjati vključenih storitev v
končno ceno, z dostavo, montažo in ostalimi deli vred. Na vaše zadovostvo z okni bo namreč pomembno vplivala tudi kakovost montaže. Zato izberite naše strokovnjake, ki bodo svoje delo opravili kakovostno in v dogovorjenih rokih.