Toplotni
mostovi so velika nadloga, saj povzročajo povečane toplotne izgube, razvoj
plesni in gob, sčasoma pa lahko tudi škodujejo sami konstrukciji stavbe.

Toplotni most namreč predstavlja mesto na zunanjem ovoju zgradbe, kjer je prehod toplote povečan zaradi različnih dejavnikov. To so lahko posledice različnih uporabljenih materialov in njihove debeline ali pa nastanejo kot posledica geometrijske konstrukcije.
Glede na nastanek jih tako ločimo na konvekcijski toplotni most, ki nastane na mestih, kjer topel zrak lahko uhaja iz prostora skozi različne špranje ali odprtine, geometrijski toplotni most, ki nastane na mestih, ker je površina na notranji strani gradbenega materiala manjša od zunanje površine, to pa poveča prevodnost konstrukcije (primer vogala hiše), in konstrukcijski toplotni most, ki se pojavi ob prekinitvi toplotnega ovoja zgradbe in je običajno posledica nedoslednosti ali napak pri načrtovanju zgradbe.
Čeprav je praktično nemogoče postaviti zgradbo brez toplotnih mostov, pa se lahko s pravilno načrtovano gradnjo njihovo število zmanjša na minimum. Pomembna je namreč ustrezna toplotna zaščita celotne hiše, tako da toplotna izolacija poteka neprekinjeno od temeljev do ostrešja.
Pri menjavi stavbnega pohištva običajno vplivamo na konvekcijske toplotne mostove, saj s pravilno vgradnjo kakovostnih oken in vrat zmanjšamo število razpok, kjer lahko toplota uhaja navzven. Seveda je najbolj priporočljivo, da hkrati z okni obnovimo tudi fasado poslopja in jo ustrezno toplotno izoliramo. V kolikor hiše ne bomo toplotno izolirali, vodna para pozimi ne bo več prehajala skozi nezatesnjena mesta ob oziroma na oknih ali vratih, kot do sedaj, pač pa lahko kondenzira na steni. Če se odločate za izolacijo hiše šele v naslednjem koraku, po vgradnji novega stavbnega pohištva, se priporoča, da okna poravnate z obstoječo fasado na skrajnem zunanjem robu, saj bo debelina poznejše fasade tvorila okensko špaleto, na katero se nato namestita še zaključni fasadni sloj in okenska polica.
Če se ne morete lotiti večje sanacije toplotnih mostov, pa lahko z nekaterimi ukrepi vsaj nekoliko omilite njihov neugodni vpliv. Tako morate poskrbeti, da bo stopnja zračne vlage v prostoru čim nižja, zelo pomembno pa je tudi redno prezračevanje prostorov. Sodobna okna in vrata namreč zelo dobro tesnijo in če ne poskrbimo za dobro zračenje, se bo na mestu, kjer je toplotni most, kaj kmalu razvila plesen.
Svetujemo vam, da se v primeru načrtovanja prenove svojega doma in pred vgradnjo novega stavbnega pohištva posvetujete z našimi strokovnjaki, ki vam bodo svetovali tako pri izbiri pravih materialov oken in vrat kot pri njihovi strokovni montaži.